Galicjaner Sztetl

 

Dni Pamięci Żydów Galicyjskich. Galicjaner Sztetl – to prawdopodobnie najcieplejszy festiwal żydowski w Galicji. Rodzinne spotkanie z kulturą i tradycją żydowską – i tarnowską w Tarnowie, najcieplejszym mieście Polski.

Jak każdego roku czekamy na naszych Przyjaciół, potomków Żydów Tarnowskich, którzy dzisiaj zamieszkują wszystkie kontynenty.

Zaczynamy poważnie, w skupieniu, od upamiętnienia ofiar niemieckich z II wojny światowej, modląc się w miejscu pamięci w lesie Buczyna, w Zbylitowskiej Górze. Następnie, w Marszu Pamięci, udamy się z dawnego Placu Magdeburskiego w Tarnowie (miejsca gromadzenia przez Niemców Galicyjskich Żydów) – na cmentarz żydowski. Tam odbędzie się uroczystość odsłonięcia nowo wyremontowanego pomnika, upamiętniającego żydowskie ofiary II wojny światowej. Autorem pomnika jest znany tarnowski rzeźbiarz, Dawid Backer, zmarły w 1991 r. w Tel Awiwie, którego córka, Amira Gal, mamy nadzieję zaszczyci nas swoją obecnością podczas uroczystości. Pomnik jest bez wątpienia jednym z pierwszych, o ile nie pierwszym na świecie – który – już w 1946 r. – został poświęcony pamięci milionów zamordowanych w czasie II wojny światowej Żydów.

Mieszkańców Tarnowa zapraszamy serdecznie do uczestniczenia w każdym wydarzeniu Dni Pamięci, Wasza obecność będzie dla nas ważna zwłaszcza przy okazji ceremonii w Buczynie i na cmentarzu żydowskim w Tarnowie oraz podczas Marszu Magdeburskiego.

Zapraszamy także do przyłączenia się do nas i śledzenia relacji z wydarzenia na facebooku: Galicjaner Sztetl. Dni Pamięci Żydów Galicyjskich / Galicianer Shtetl. Remembrance Days For Galician Jews.

Program festiwalu:

14 czerwca (czwartek)

12:00 Las Buczyna w Zbylitowskiej Górze, Spotkanie modlitewne na miejscu kaźni tarnowskich Żydów

13:30 Dawny Plac Magdeburski (obecnie ul. Goslara), Marsz Pamięci na cmentarz żydowski, odsłonięcie wyremontowanego Pomnika, aut. Dawida Beckera

21:00 Koncert pod Bimą, zespół Ta Shma Orchestra (Nowy York)

15 czerwca (piątek)

20:00 Plac pod Bimą Synagogi Starej – Galeria „Na płocie”, otwarcie wystawy fotografii Dariusza KobylańskiegoSzachrit

21:00 Koncert pod Bimą, zespół Porto Meskla (Kraków)

16 czerwca (sobota)

17:00 Kino Marzenie, projekcja filmu Mariana MarzyńskiegoSkibet/Hatikvah”. Spotkanie z Jerrym Bergmanem, jednym z bohaterów filmu, emigrantem 1968.

17 czerwca (niedziela)

11:00-13:00 Otwarta Brama Cmentarza Żydowskiego, zwiedzanie z przewodnikiem.

21:00 Koncert pod Bimą, zespół Klezmafour (Polska)

24 czerwca (niedziela)

17:00 Synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej, koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego

21:00, Koncert pod Bimą, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego (Sejny)

 

Wydarzenia towarzyszące – spotkania otwarte:

6 czerwca (środa), 18:00 Otwarcie wystawy Agnieszki Traczewskiej „Chasydzkie powroty do miejsc nie-zapomnianych”, Tarnowskie Centrum Kultury, Rynek 5

 14 czerwca (czwartek), 15:00 Spotkanie potomków tarnowskich Żydów z Prezydentem Romanem Ciepielą, Restauracja Stara Łaźnia

15 czerwca (piątek) 10:00 V Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka, „My z Marca 68” – spotkanie z Jerrym Bergmanem

Klub Festiwalowy: The NOSH Kosher Caffe, ul. Wałowa 2 – róg Placu Bohaterów Getta